Inauguracja Gdańskich Lekcji Obywatelskich - Kalendarz wydarzeń - Przedszkole nr 49

Organizator: Przedszkole nr 49

Kategoria: Aktualności

Opis:

W poniedziałek, 27 września w Przedszkolu nr 49 przy ul. Śląskiej 35A odbędzie się inauguracja projektu Gdańskich Lekcji Obywatelskich. W zajęciach z przedszkolakami weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. O godz. 13.00 zorganizowane zostanie spotkanie dla przedstawicieli mediów.

Gdańskie Lekcje Obywatelskie to projekt skierowany do młodzieży na każdym etapie edukacji. Zajęcia przygotowano dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Uczniowie wraz z zaproszonymi na lekcje gośćmi z gdańskiego samorządu będą podejmować ważne dla współczesnego świata tematy.

Budowanie świadomości obywatelskiej u najmłodszych

 „Moja mapa życia - Gdańskość- Polskość- Europejskość” to temat inaugurującej projekt lekcji obywatelskiej, w której 27 września wezmą udział dzieci z przedszkola Miś na gdańskim Przymorzu.

Celem lekcji będzie wzbudzenie zainteresowania przedszkolaków własnym regionem i miejscowością. Rozbudzanie w najmłodszych poczucia przywiązania do swojego kraju, budowanie poczucia tożsamości oraz przynależności do rodziny, społeczności lokalnej, narodu, przy jednoczesnym rozbudzaniu poczucia przynależności do wspólnoty ludzi na całym świecie. Ważnym aspektem działań będzie także kształtowanie poczucia odpowiedzialności za wspólnotę. Podczas zajęć dzieci poznają charakterystyczne miejsca w mieście oraz sylwetki wybitnych postaci z Gdańska, Polski i Europy.

Najmłodsi poznają również symbole narodowe, dowiedzą się lub utrwalą wizerunek polskiego godła i flagi oraz poznają melodię i tekst Mazurka Dąbrowskiego. Dowiedzą się też czym jest Unia Europejska, poznają flagę i hymn UE.

Zajęcia będą miały atrakcyjną formę i poza rozmowami zaplanowano także oglądanie zdjęć, filmów, słuchanie piosenek i tworzenie prac plastycznych. 

Część Gdańskiego Tygodnia Demokracji

Celem projektu Gdańskich Lekcji Obywatelskich jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego – edukowanie młodzieży na świadomych swoich praw i obowiązków mieszkańców Gdańska. Program jest obecnie pilotażem. W pierwszym etapie trafi do wybranych placówek, w planach jest jednak docelowo wprowadzenie ich do programu skierowanego do wszystkich przedszkolaków i uczniów w Gdańsku.

Gdańskie Lekcje Obywatelskich są częścią Tygodnia Demokracji, który odbędzie się w naszym mieście w dniach 11-15 października. Pilotaż zajęć będzie realizowany w dwudziestu szkołach podstawowych, dwudziestu przedszkolach i dziesięciu szkołach ponadpodstawowych.

Spotkanie dla mediów

W poniedziałek, 27 września w Przedszkolu nr 49 przy ul. Śląskiej 35A o godz. 13.00, w sali gimnastycznej odbędzie się także spotkanie dla przedstawicieli mediów. Będzie okazja do zadawania pytań i uzyskania więcej informacji o Gdańskich Lekcjach Obywatelskich.

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

powrót do góry